“dd” Komutu İle İmaj Alma Ve Data Recovery

Bu yazımızda sizlere,   linux distrolarında gelen “ dd “  tool ile imaj almayı ve bu imajı windows bir makinaya sanal HDD olarak  tanıtıp,  herhangi bir recovery program ile bu disk üzerinde işlem yapmadan bahsedeceğim .

Öncelik ile neden format atılmış bir diskin imajını alıp recovery yapıyoruz da, direkt olarak bu diskimizin üzerinde recovery programlarını kullanmıyoruz  ? sorusuna cevap verelim.Recovery programları diskteki verilerin adreslerini belirten metedata bilgilerini değiştirmektedir.Bu yüzden kullandığınız programlar ile orjinal diskte işlem yaparsanız farklı bir program ile kurtarabileceğiniz datanızın metadata bilgisini silip, o veriye hiç ulaşamayabilirsiniz.”DD” ile imaj alırsanız diskin hardcopy imajını almış ve orginal diskin  metedata satırlarını bozmadan dilediğiniz program ile tarama yapabilirsiniz.Bukadar bilgilendirmeden sonra işleme koyulabiliriz.

İlk yapacağımız işlem, ubuntu makinamızda “dd” ile imaj alma olacak,

Şekil1’de görünen komutları biraz açarsak,

“İf =”  komutu, hangi diskin imajını alacağımızı belirtmek için girdiğimiz değerdir.”

“/dev/sda “  değeri, linux makinalarda diskler “dev” dizini altında bulunmaktadır ve siz, farklı bir hdd takarsanız,  bu değer sdb,sdc şeklinde devam eder.Ben makina üzerinde işletim sisteminin kurulu olduğu diskin imajını alacağım için if=/dev/sda komutunu kullandım.Burada harici bir disk takıp o diskin imajını almak istiyorsanız o zaman yapmanız gereken başka bir işlem daha var.

“Count=10000” bu değeri vermemdeki amaç ise ben diskin sadece belirttiğim kısmının imajını alacağım için bu değeri girdim full imaj alacaksanız bu değeri girmenize gerek yok.

“Of=/home/gokhan/Desktop/son.img”bu komut ile ,  diskin  imajını atacağmız yeri belirtiyoruz.

Burda dikkat etmemiz gereken işlem ubuntu üzerine farklı bir disk takıp o diskin imajını almak istiyorsanız.External olarak diskinizi taktıkdan sonra,

 

Şekil’de bulunan komutu çalıştırarak “ls –al /dev/sd* ” bilgisayara bağlı olan disklerin listesini göreceksiniz.Bende tek disk olduğu için sda ve partition’ları görünüyor .Siz farklı bir disk taktıysanız sdb veya sdc olarak görünecek.Burda dikkat etmeniz gereken external disk taktığınızda sizlerde alt partitionlar olacaktır (sdb,sdb1 v.b)burda sizin tek yapmanız gereken  sdb(asıl partition) imajını almak, çünkü ubuntu alt partitionları otamatik olarak o imaja ekliyor.

Ben imaj dosyasını masa üstüne attığım için “of=” parametresinde masa üstünü gösterdim.Siz farklı bir external diski göstermek istiyorsanız ozaman girmeniz gereken yer external diskin mount edildiği dizindir.Burda linux makinada” mount” parametresini girerek karşınıza listelenecek bir path olacak,  örnek olarak şekil 3 .

 

 

Bilgisayarıma external bağladığm bir diski /dev/sdb1 olarak gördü fakat mount ettiği dizin,

“/dev/sdb1 on /media/4EFAD102FAD0E6ED “ olarak görünmekte bunun sebebi ise siz linux bir makinada diske direk olarak veri yazamazsınız,  o diskin mount  edildiği yere veri yazabilirsiniz.if komutu ile imaj alırken bu dizini kullanmamamızın sebebide buydu.Kısaca özetlersek sizin imajı alacağınız ve imajı atacağınız diskler external bir disk ise ,

“İf= /dev/sd(ls komutu ile bakılınca imajı alınacak disk adı)        of=/media/(mount ile bakılan dizin) “

Bu işlemlerden sonra ben windows7 makinama attığım son.img adlı imaj dosyamı sanal disk şeklinde makinama tanıtmak olacak.

Bunun için indirmem gereken bazı programlar var bunlardan bir tanesi , imaj dosyamı makinama mount etmeye yarayan program , aşşağıdaki link’den indirebilirsiniz.

http://www.getdata.com/download.php?FILE=MIP-Setup.exe  (Mount image pro v4)

Bu programın kurulum aşamasını anlatmıyorum J

Program kurulumu bittikden sonra  yapılacak işlemleri tek bir ressimde gösterip izah edeceğim,

 

Programda Mount  > Add Image > Son.img  adımlarını izledim ve “Mount Disk” butonuna bastım, siz burda “Mount Filesystem “ butonuna basarsanız karşınıza o diskteki dosyalar sıralanacaktır .

 

Mount Disk ‘e bastığımızda hdd’in özelliklerini belirtiyoruz sizde ekrandaki gibi yapabilirsiniz .

 

Görüldüğü gibi “ I “ adlı diskim bilgisayarımda görünmekte şimdi internetten indireceğimiz data recovery programı ile bu diski taratacağız.

 

 

 

İnternetten “icare” adlı programı indirip kurdum ve programda “format recovey” özelliğini seçtim karşıma bilgisayarda tanımlı diskleri gösterdi.Ben burda, ismi çıkmadığı için boyutuna bakarak partition seçtim ki, bizim mount işlemi için kullandığımız programda capacity sekmesinde imaj dosyamızın boyutu ile tutuyor.Bizim tek yapmamız gereken Recover butonuna basmak J

 

Bu aşamadan sonra siz  kurtarmak istediğiniz datayı seçerek recover yaparsınız.

Kolay gelsin….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*