Network & Security Uzmanının Gece Güncesi

Uzun zamandan sonra kayınpederimle sohbet etmek, özlem gidermek ve hayır duasını almak için mesai saatimizi  bitirdikten sonra  eşim ile beraber ziyaretine gittik. Sevgili eşimin büyük abisi, çocukları ve hanımıda  yusuf babamızı ziyarete gelmişlerdi. O kadar keyifli ortam vardı ki bir süre sonra kendimizi kuymak (Karadeniz yöresel yemeği) yerken bulduk.  (Resim temsili ama daha lezzetlisini yedim)

1kuymak

 

 

Tabi kuymak yedikten sonra ister istemez ağarlık çöktü. Ben, yusuf babam  ve hasan (eşimin abisi) abi ile oturup muhabbet ederken, ilknur çok sevdiği diziyi ” med cezir” bizden soyutlanmış bir şekilde izliyor, yer yerde yeğeni ile oynuyordu. Buraya kadar herşey çok normal ve  klasik aile tablosu. İşte herşey bundan sonra telefonuma gelen kısa mesaj ile başlıyor. Cuma akşamı 22:00 sularında ofiste nöbetçi olan Aziz ve Atalay adlı malum şahıslar,  benim bu mutlu aile tablomu kıskanıp mesaj ile “Abi senin içinde uygunsa biz ISE server üzerinde işlemi yapalım mı yoksa gelir misin” Bende gayet doğal bir şekilde “uygundur yapın diyerek” destek çıktım. Nerden çıktıysam !!! Atalay dostumun muhtemelen bekar olması ile kaynaklanan gasbetlik özelliği  cereyan etti ve elini bu akşam neye atarsa kuruttu.

Ufak bir yazışma..

 

2

 

 

3

 

 

 

Hadi dedik sorun değil yardımcı olalım. Hanıma dedim toparlan eve gidelim de ofise bağlanayım. Eve geldikten sonra gece 2:00 sularına  kadar Atalay kardeşime destek olmaya çalıştım. Tabi o arada aziz’de Sistem Admin’i arkadaşlara ulaşmaya çalışıp backup üzerinden recovery senaryolarını konuşacak ama nerdeeeee ilgili kişi alkol’ün dibine vurmak için dışarda takılıyormuş. En sonunda iş başa düştü ve beni o sıcak yuvamdan çıkartıp sabah’ın 4:00 ünde ofise getirtmeyi başardılar.

IMG_0757

 

IMG_0758

 

IMG_0760

 

Gerçekten anlam verilemeyecek bir şekilde sorun oluşmuş. 4:00 sularında aziz dostumun ayılmak için yaptığı türk kahvesini içerken bir diğer yerden de sabah çalışmadığı zaman tüm sınavları etkileyecek, sistemi ciddi sıkıntıya sokacak problemi çözmek ile uğraşıyordum. Tabi bu sırada da atalay, beni ayakta tutmak için hunharca anlamsız espiriler yapıyordu. Sabah 5 sularında atalayın gözler artık bitkin düştü ve 20-25 dk kadar yanımızdan uzaklaşıp gözlerini dinlendirmek istedi. İşte o sırada Allah’ın rahman ve rahim sıfatı tecelli etti ve problemin kaynağını tespit edip, sıkıntıyı gidermek için ya herro ya merro deyip radikal bir karar ile ISE’ın database tablolarında bozulan satırları düzeltip, config dosyalarında düzenlemeleri yapıtıktan sonra sistem 5:45 civarında sorunsuz bir şekilde çalışır hale geldi. Şimdi benim hala çözemediğim, neden bütün gece atalay PC başındayken çözülmedi de atalay gözlerini kapattıktan ve yanımdan uzaklaştıktan sonra çözüldü. Atalay gerçekten abdestli miydi ? yoksa evden çıkarken kuru kalan bir yer mi vardı ?

Evet bu kadar geyik yaptıktan sonra bu gece gerçekten sevdiğim iki dostumla keyifli bir vakit geçirdim ve keyifle çalışma yaptım. Evet günün sonunda hepimiz yorgun düşsekte birşeylerin başarmış olmanın ve kimse farkında olmasada ciddi bir problemi gidermenin verdiği mutluluk ile bu satırları yazıyor olmak ayrı bir keyif. IT sektöründe bu tür gece çalışmaları çok normal ve keyif verici oluyor. Bizim ile evli olan hanımlarımız da artık o kadar alışmış ki “nereye gidiyorsun “ diye sormak yerine “Başarılar hayatım” Deyip gönül rahatlığı ile o saatte bizleri uğurluyorlar.

 

 

Yalnız bu sabah çok ilginç birşeyle karşılaştım ve annelik müessesesi’nin ne kadar kutsal olduğunu, cennetin anaların ayakları altına neden serildiğini anladım.

Anneciğim sabah’ın 8’inde aradı ve “ Oğlum bütün gece seni rüyamda gördüm bir sıkıntın mı var” dedi

Bir an kendimi sırlar dünyasında hissetsemde, gecemin biraz sıkıntılı geçtiğini, çok şükür başka bir durum olmadığını söyleyerek gönlüne su serptim.

 

IMG_0761

 

 

Kusura bakmayın sabahın 11 inde bu kafayı yaşadım ve yaşattım J  EKiP arkadaşlarıma birkez daha harcadıkarlı emek için teşekkür ederim ve iyiki böyle bir ekibe sahip olmuşum

 

Sürç-i lisan ettiysek affola

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*